فصلنامه علمی _ پژوهشی «مطالعات میان‌رشته‌ای در علوم انسانی»، با هدف فراهم آوردن فضایی برای گفتگوی محققانه و انتشار ماحصل پژوهش‌ها در زمینه چشم‌اندازها، امکانات، ظرفیت‌ها و مقومات انجام کار آموزشی، پژوهشی و علمی میان‌رشته‌ای در حوزه‌های مختلف علوم، به ویژه علوم انسانی از سوی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران منتشر می‌شود. این فصلنامه با مفروض انگاشتن آنکه در دنیای حاضر و با توجه به پیچیدگی موضوعات پژوهشی، بسیاری از پژوهش‌ها، در عمل ماهیتی میان‌رشته‌ای دارند، فعالیت‌های خود را مشخصاً به انتشار پژوهش‌هایی محدود ساخته است که به مقوله «میان‌رشتگی» و وجوه مختلف آن بپردازند. 
بر این اساس مقولاتی از قبیل: چیستی میان‌رشتگی و میان‌رشته‌ای‌ها؛ الزامات و استلزامات میان‌رشته‌شدن؛ تاریخچه میان‌رشته‌ای در جهان و نسبت آن با قلمرو تاریخی ما؛ تجربه‌های میان‌رشتگی در دانشگاه‌های ایران و جهان (به‌ویژه با عطف توجه به جهان اسلام و کشورهای در حال توسعه)؛ ویژگی‌های بومی میان‌رشتگی (به‌ویژه در ارتباط با حل‌المسائلی بودن آنها)؛ روش در میان‌رشتگی؛ نظریه‌های میان‌رشتگی؛ آسیب‌شناسی میان‌رشتگی و میان‌رشتگی‌ها؛ تناظر میان‌رشته‌ها در آموزش و پژوهش؛ تجربه‌های ایرانی میان‌رشته‌ای (جدید و قدیم)؛ بررسی تخصصی آرا و اندیشه‌های پژوهشگران میان‌رشته‌ای؛ پیامدهای میان‌رشته‌ای برای حوزه‌ها و نهادهای مختلف (آموزش، دین، اقتصاد، فرهنگ، جامعه، خانواده، سیاست، هنر و...)؛ میان‌رشتگی خارج از حوزه‌های آکادمیک؛ میان‌رشتگی و فناوری؛ فرایندهای روشی و اجرایی میان‌رشتگی؛ امکان ارائه تقسیم‌بندی علوم و معارف بر اساس مسائل و موضوعات میان‌رشت‌های؛ دینی یا سکولار بودن میان‌رشته‌ای؛ میان‌رشته‌ای و تحول در علوم (به‌ویژه علوم انسانی)؛ میان‌رشتگی در متن مزیت‌ها، بحران‌ها و چالش‌های ایرانی (نخبگان، جنگ، آب، محیط‌زیست؛ میان‌رشته‌ای و مفاهیم مدرن (مسئولیت، تساهل، آزادی، برابری و...) در زمره مسائلی است که انتشار مقالات در این زمینه‌ها در اولویت فصلنامه قرار دارد. در کنار همه این موضوعات، تجربه میان‌رشتگی اساتید و پژوهشگران ایرانی در عرصه آموزش و پژوهش و نگارش آنها در قالب مقاله در کنار دیگر مقولات بدیع و نوآورانه در این زمینه نیز مورد استقبال فصلنامه قرار می‌گیرد.

تمام نویسندگان باید مقاله خود را از طریق سامانه فصلنامه به آدرس http://www.isih.ir و در قالب فرمت پیوست بارگزاری نمایند.

     
فرمت آماده‌سازی مقاله   شیوه‌نامه تنظیم منابع به سبک APA  

 

نکات لازم قبل از ارسال مقاله

 

 شرایط و ویژگیهای نویسندگی

نویسندگانی که مقاله خود را به فصلنامه ارسال می‌کنند باید این سه ویژگی را داشته باشند:‌ ۱. تفکر و طراحی طرح پژوهش آنالیز و تفسیر آماری ۲. اصلاح و ویرایش مقاله براساس نظرات انتقادی به‌نحوی که در محتوای علمی مقاله موثر باشد 3. تایید علمی نهایی مقاله قبل از بارگزاری. نویسندگانی که این ویژگیها را نداشته باشند نام آنها باید در بخش سپاسگزاری ذکر شود. تمام نویسندگان باید قبل از ارسال به فصلنامه روش مقاله و اصالت آن را تایید نموده و تاییدیه خود را اعلام کنند. همچنین درخصوص ترتیب نویسندگان و انتخاب نویسنده مسوول تفاهم نمایند. این وظیفه نویسنده مسوول خواهد بود که در طول داوری تخصصی، اصلاحات مورد نیاز مقاله را با هماهنگی نویسندگان همکار انجام داده و در هر مرحله آنها را در جریان امر قرار دهد.

اخلاق در نشر

یکی از اهدف فصلنامه مطالعات میان‌رشته‌ای در علوم انسانی این است که مقاله‌هایی را منتشر کند که در آن اصول اخلاقی رعایت شده باشد. تمام نویسندگانی که آثار خود را به عنوان مقاله اصیل به این فصلنامه ارسال می‌کنند به این وسیله گواه این مطلب هستند که مقاله حاصل تحقیق خودشان است. نویسندگان موظف هستند هرگونه تضاد منافع را به فصلنامه اعلام کنند. مهمترین مواردی که نویسندگان باید به لحاظ اخلاقی اجتناب کنند شامل: داده‌سازی، یافته‌سازی، سرقت علمی، بارگزاری مقاله‌هایی که همپوشانی دارد و بارگزاری یک مقاله بیش از یک بار.

سرقت علمی

نویسندگان باید بدانند سرقت علمی به هر شکل و در هر سطحی تخلف اخلاقی است. هدف فصلنامه انتشار مقاله‌های باکیفیت و اصیل است و هرگونه سرقت علمی و ذکر مطالب دیگران بدون ارجاع قابل پذیرش نخواهد بود. بنابراین اگر نویسنده‌ای از بخشی از مقاله‌های منتشرشده سایر نویسندگان (به هر زبانی) استفاده می‌کند باید منبع آن را ذکر کند. در صورت مشاهده هرگونه سرقت علمی به تمام نویسندگان و سازمان‌های وابسته اطلاع داده و مقاله از روند داوری خارج خواهد شد. همچنین نویسندگان باید بدانند که ارسال مقاله به این فصلنامه بیانگر تعهد مبنی بر عدم ارسال مقاله همزمان به جای دیگری می‌باشد.  

تضاد منافع

نویسندگان موظف هستند تضاد منافع مرتبط با مقاله خود را اعلام کنند. تضاد منافع بخشی از اخلاق پژوهشی است و لازم است پیش از انتشار مقاله، نسبت به انتخاب فصلنامه و ترتیب نام نویسندگان رضایت طرفین در میان باشد. در صورت داشتن حامی مالی، نویسندگان موظفند در قسمت تقدیر و تشکر نام آنهارا ذکر نمایند. همچنین نویسندگان باید متعهد شوند که مقاله در فصلنامه‌های دیگری پذیرش نشده و نخواهد شد. در صورت تضاد منافع بین نویسندگان یا حامیان مالی، فصلنامه به اختلافات و شکایات نویسندگان پاسخ نخواهد داد و مقاله رد خواهد شد. پس لازم است  نویسندگان پیش از هر اقدامی به توافق در منافع برسند. همچنین نویسندگان نباید به دلیل منافع شخصی از گزارش دهی شفاف و اصولی چشم پوشی کرده و و به شکل گزینشی و فقط نتایج مورد پسند خود را مطرح کنند. در صورتی که تضاد منافع وجود ندارد باید به طور آشکارا بیان شود.

 

نکات لازم و ضروری برای ارسال مقاله جدید

 

 راهنمای تنظیم مقاله: قبل از ارسال مقاله راهنمای نگارش مقاله را که در بخش راهنمای نویسندگان در بخش فرم‌ها و دستورالعمل‌ها درج شده است به دقت مطالعه فرمایید.

اولین و مهم‌ترین معبار: مقاله باید با اهداف فصلنامه مرتبط باشد و از نظر موضوع/مساله و از جهت رویکرد و روش و نگرش میان‌رشته‌ای باشد. نویسنده ملزم است در چکیده و مقدمه و نتیجه به‌طور دقیق و روشن میان‌رشتگی مقاله را تبیین نماید. در غیر این صورت فارغ از کیفیت مقاله، مقاله رد اعلام خواهد شد.

 نوآوری: نوآوری در مقاله، جدید بودن و کیفی و کاربردی بودن آن بسیار مهم است. 

 به‌روز بودن مقاله: تمام مقاله‌های بارگزاری شده باید از منابع به‌روز داخلی و همچنیین از مقاله‌های معتبر جهانی در پایگاه های معتبر ISI و JCR و SCOPUS استفاده کرده باشند. لطفا به مقاله‌های مندرج در سایت www.jicr.ir و www.isih.ir و www.jous.ir نیز ارجاع بفرمایید.

 نتیجه‌گیری مقاله: در نتیجه‌گیری مقاله ارائه مدل و تئوری و دستیابی به نتایج و ارائه پیشنهاد و راهکارهای کاربردی بسیار مهم است. 

 علمی پژوهشی بودن مقاله: مقاله باید در قالب مقالات علمی – پژوهشی نوشته شود. مقاله‌هایی که علمی پژوهشی نباشد از قبیل مروری تطبیقی و ترویجی فارغ از کیفیت محتوای آن در بررسی اولیه رد خواهد شد.

 تایید مقاله توسط اساتید : در مقاله‌هایی که با همکاری اساتید نوشته شده است (اعم از مقاله‌های دانشجویی و غیردانشجویی)، تایید علمی مقاله از نظر کیفیت و روش و علمی پژوهشی بودن از سوی اساتید محترم ضروری می‌باشد. لازم است به همراه بارگزاری مقاله، تأییدیه کتبی استاد خود را نیز ضمیمه نمایند.

 تعداد صفحات مقاله: به طور معمول مقاله به همراه چکیده پاورقی منابع و پیوست باید بین 6000 کلمه تا 9000 کلمه باشد و از حداکثر مذکور بیشتر نباشد در غیر این صورت به نویسندگان بازگردانده خواهد شد. از آنجا که چکیده انگلیسی مقاله مورد داوری قرار خواهد گرفت بسیار مهم است که با واژگان و گرامر صحیح نوشته شود.

 تعداد کلمات چکیده: چکیده باید بین 150 کلمه تا 250 کلمه تنظیم شود و از حداکثر مذکور بیشتر نباشد.

 تنظیم منابع: فهرست منابع باید با ذکر کامل اطلاعات و براساس سبک APA تنظیم شود.

 قبلاً در نشریه‌ها‌ی داخلی و خارجی یا مجموعه مقالات سمینارها و مجامع علمی چاپ نشده یا بطور همزمان برای انتشار به جایی دیگر واگذار نشده باشند.

 بارگزاری مقاله: هر مقاله را فقط باید یک بار بارگزاری نمایید تا یک کد منحصر به آن مقاله دریافت نمایید. بارگزاری یک مقاله طی دو مرحله و با دو کد متفاوت بررسی مقاله شما را به تعویق خواهد انداخت. هر نویسنده باید فایلهایی به شرح زیر را بارگزاری نمایند:

1. صفحه عنوان شامل اسامی نویسندگان به همراه وابستگی دانشگاهی آنها

2. اصل مقاله بدون نام حاوی چکیده فارسی و انگلیسی و متن کامل مقاله (از ذکر نام نویسنده روی عنوان فایل خودداری کنید) راهنمای شیوه تنظیم مقاله

3. فرم تکمیل شده تعارض منافع (دریافت فرم)

4. فرم اصالت مقاله و تعهدنامه (دریافت فرم)

5. گزارش مشابهت یابی ایرانداک (راهنمای اخذ گزارش ایرانداک)

 

 در صورتی که موارد فوق را رعایت نکرده‌اید برای جلوگیری از اتلاف وقت، لطفا دست نگه‌دارید و پس از انجام موارد مذکور مقاله را بارگذاری نمایید.

 پذیرش: مقاله‌های ارسالی مورد ارزیابی داوران تعیین شده از طرف هیا‎‎ت تحریریه قرار خواهند گرفت و پذیرش نهایی آن ها منوط به تائید هیات تحریریه است.

 مسئولیت مطالب: مسئولیت مطالب، نظریات و اطلاعات ارائه شده در مقاله ها و صحت و سقم آنها برعهده مؤلف یا مؤلفان است.

 هزینه انتشار مقاله:  بعد از پذیرش مقاله، هزینه انتشار مقاله به مبلغ 600 هزارتومان است که توسط نویسندگان به شماره حسابی که اعلام خواهد شد واریز می‌شود.